Měkké a mobilizační techniky

Mezi měkké tkáně patří kůže, podkoží, svaly, svalové pochvy a svalové povázky. Zdravé měkké tkáně jsou vůči sobě uvolněné. Vlivem přetížení, úrazů či nemocí dochází v těchto měkkých tkáních ke změnám, kterými jsou ztuhnutí a přilepení tkání k sobě a vznik lokálních zatvrdlin - myogelóz a vznik tzv. spoušťových bodů – trigger point, které vyvolávají napětí a bolest. K odstranění těchto poruch jsou výborné měkké techniky prováděné na sucho rukama fyzioterapeuta. Při uvolňování měkkých tkání cítí ošetřovaný nejčastěji teplo, píchání jako jehličky. Při terapii se postupuje z povrchových vrstev do hlubších.

Měkké tkáně (kůže, facie, svaly) mají úzký vztah k pohybové soustavě a pro svou správnou funkci musí být posunlivé.

Pro zlepšení posunlivosti tkání používáme následující metody:

  • protažení kůže - příjemná a nebolestivá technika používá se při léčbě oblastí se zvýšenou citlivostí
  • protažení pojivové řasy - metoda je velice účinná u zkrácených svalů, jizev a při ošetřování spoušťových bodů ve svalech
  • posunlivost fascií - využívá se v případě omezené posunlivosti fascií proti kosti. Dobrý efekt této metody je v případě bolestivých úponů (napojení svalů a šlach na kost)

Do technik měkkých tkání také patří ošetření jizev, které mohou být častou skrytou příčinou vašich obtíží. I několik let stará nebo nenápadně malá jizva může být aktivní a přes složitá řetězení může způsobovat různé poruchy v pohybovém aparátu.